čtvrtek 20. prosince 2012

Ambiciozní zoufalci

Před nedávnem jsem zase narazil na BalconyTV. To je dost rozsáhlá série videí, která představuje spoustu kapel a one-(wo)man projektů a písničkářů, na balkonech s panaramatem nejrůznějších měst po celým světě v pozadí.

Blbý je, že BalconyTV je zaměřená čistě a jenom na kvantitu, a tomu odpovídá i to, že se tady objevují (kromě jinýho) i dost bizarní projekty, který by možná dobře uspěly v testu How hipster are you?, ale s nějakou skutečnou tvorbou to nemá moc společnýho.Vždycky mě dostává, kolik ambiciozních zoufalců přitahujou věci jako je BalconyTV. Čistě umělý projekty, co si myslí, že prorazej, protože BalconyTV má přece třicet milionů shlídnutí, a hlavně tyvole ve světě. U nás tě přece nikdo nepochopí, takže si začni říkat Christopher, udělej si promo v angličtině, a pak to hlavně všude šéruj a lajkuj.

Jo, já jsem teda jenom jeden z těch týpků, co vůbec nic nedokázali a jenom hlásej všechny okolo, ale pořád si myslim, že kapely by měly hlavně hrát a snažit se něco smysluplnýho tvořit, místo toho aby si předplácely promo hlavní stránce bandzonu a počítaly lajky a fanoušky.

Jak píšou spokojený zákazníci bandzonu:„Zhruba rok jsme hráli ve špatně vybavených zkušebnách s koncertem jednou za 2 měsíce, který jsme si organizovali sami. Za týden na Top Promo nám přibylo 50 fanoušků. Na koncerty už nás zvou a to i mimo naše město.“ No skvělý.

2 komentáře:

 1. Ahoj. Dík za blog. Chápu. Pražská balcony tv dramaturgii má - v tom smyslu, že se dobré kapely snažíme zvát a zbylé místo v programu se postupně vyplňuje z přihlášených zájemců. Ten maraton pro nás předepsaných dvou kapel týdně (původně dokonce 3) je v našich podmínkách docela obtížné udržet tak, aby bylo neustále všechno super. Ostatně původně jsme taky fungovali vyloženě jako open mic a odmítali se jen vyložení neumětelé. Teď už je jistá selekce nutná.

  Rozpočet je samozřejmě 0 - kapely nic neplatí, nikdo z nás nic nedostane. V Praze je celá Balcony TV volnočasová aktivita několika jedinců z nichž někteří tráví na střeše každou druhou neděli. Možná by se i dalo natáčet méně často, ale ztratili bychom cvik a Praha by v seznamu lokací klesla na nějaké méně významné místo což je asi taky špatně, těch dobrých kapel by se taky asi povedlo odchytit méně a výsledek nakonec horší jak teď..

  To jen tak hrubé info … Děláme co můžem aby tam dobrá muzika byla co nejčastěji, ale fakt to chce sledovat kalendáře vybraných ustupení a doufat, že některé uskupení v ten konkrétní den cestu kolem atd :-)

  Zdraví
  Vojta Černý, BTV Prague

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za komentář. Určitě je super, že něco takovýho děláte, že je v tom mezinárodním zastoupení i Praha. Přiznám se, že BalconyTV nemám moc nakoukanou, nesleduju nijak systematicky ani pražskou verzi, ani žádné jiné. Ale celá BalconyTV mi přijde jako dobrý nápad - zajímavé kapely a projekty ve spojení s panoramata nejrůznějších měst (v tomhle mi přijde ještě o něco zajímavější podobný projekt Amsterdam Acoustics, kde se hraje většinou přímo v ulicích).

  Pokud ale musíme nebo chcete natáčet tolik příspěvků, je to podle mě dost velká škoda a vyplýtvaný potenciál. Takhle se pak každý musí probírat spoustou balastu, aby se dostal k něčemu opravdu zajímavýmu. Myslím, že by bylo přínosnější nezaměřovat se tolik jenom na množství. Takhle mi to přijde, že jde kvůli tomu celý projekt tak trochu do háje.

  Tak každopádně přeju ať se vám daří, a hlavně ať se v BalconyTV objevují opravdu dobré věci, a ne rychlokvašný kapely bez jakýhokoli nápadu.

  Bróňa,
  Moth Catchers Col.

  OdpovědětVymazat