čtvrtek 17. února 2011

In the other room a Marcel Kříž v Čáslavi

Minulou sobotu (12. února) zahráli v čáslavské čajovně U nás v zahradě In the other room a Marcel Kříž s doprovodnou kapelou Pohublá zrzka. Je potřeba říct, že nás v zahradě je fakt výborné místo – velká udržovaná zahrada obklopená hradbami, vedle evangelického kostela. Samotná čajovna je místnost velikosti běžného obýváku v opravené hradební baště, voní tam čaj, hřejou kamna zvykem je zouvat se. Tenhle genius loci se určitě příjemně podepsal na celkové atmosféře odpoledního koncertu.

První hrála chotěbořská akustická dvojice In the other room – slovy Božolé zpívající a hrající na kytaru a Lukáš mastící na basu. Byl to jejich druhý koncert a tréma už asi působila daleko míň než na prvním koncertu ve Vočích. Ale pořád byl ve srovnání s Marcelem znát odstup mezi kapelou a publikem (i když srovnávat v tomhle s Marcelem je značně nespravedlivý).

In the other room zahráli odhadem 9 písní, nejvíc mě tentokrát dostala folkovější Rwanda. Božolé i Lukáš jsou hodně sehraní a v jejich hudbě perfektně sedí každý tón. Stejně tak texty, ty jsou opravdu vynikající. Jenom škoda, že písně jakoby spěchají, moc utíkají dopředu – jen se člověk naplno zaposlouchá, už je tady konec nebo další, úplně odlišná část.

Po nich nastoupil Marcel Kříž se svou doprovodnou kapelou ve složení Petr Chalupa – klarinet, Honza Cakl – basa a Honza Píška bongo a chrastíka. Těšil jsem se na starší a méně profláklý věci, které Marcel před koncertem avizoval. Nakonec to bylo tak půl napůl (z písní, které Marcel moc často nehraje, si teď vzpomenu akorát na Krankheitsbeschreibung, ale bylo toho daleko víc). Set trval určitě přes hodinu a kapela si ho naplno užívala. Doprovody ostatních nástrojů byly v malém prostředí čajovny trochu skromnější než obvykle, ale občas by možná nebylo na škodu ořezat aranže ještě trochu. Někdy prostě míň znamená víc.

Zbývá ještě připomenout, že Marcel Kříž chystá desku s Tomášem Vtípilem, příští týden (25. února) zahraje v Chrudimi a na konci března v Chotě na benefičním koncertu pro Haiti. Kdy vystoupí opět In the other room, to je zatím ve hvězdách… ale snad brzo.

Žádné komentáře:

Okomentovat